Drukuj stronę

Wydarzenia

Wieczór operowy zorganizowany przez PAIWG

Wieczór operowy zorganizowany przez PAIWG

W dniu 2 marca 2012 w wiedeńskiej stacji Polskiej Akademii Nauk (www.viennapan.org) odbył się wieczór operowy zorganizowany przez Polsko-Austriacką Inicjatywę Współpracy Gospodarczej. W trakcie tego wieczoru wystąpili następujący artyści:

 
Julitta Dominika Walder (sopran) – urodzona w Warszawie absolwentka wiedeńskiej Wyższej Szkoły Muzyki i Sztuki  na kierunku Musical. Następnie studiowała śpiew klasyczny w prywatnym studium u znanych pedagogów jak np. Eliane Coelho, Antonio Carangelo, Prof. Gerhard Kahry i Danuta Jaquet. Brała udział w wielu produkcjach i koncertach m.in. w Austrii, Chinach, Hong Kongu i we Włoszech. Obecnie występuje jako solistka w koncertach operowych i operetkowych.
 
Alexander Crössmann (tenor) – urodzony w Darmstadt, w Niemczech. Studiował muzykę i historię sztuki w Würzburg, następnie rozpoczął studia śpiewu u Irene Österling, które kontynuował u Prof. Ingeborg Hallstein i Astrid Varnay. Występował w Operze w Monachium, Bern, Wiedniu i Insbrucku. Laureat nagrody „Alexander Girardi“ w Coburgu. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują klasyczne operetki.
 
Marek Kudlicki (fortepian) – urodzony w Tomaszowie Lubelskim. Podstawy wiedzy muzycznej zdobywał w Liceum Muzycznym w Lublinie, a następnie rozpoczął studia gry na organach i dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie, które kontynuował w wiedeńskiej Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki. Jako organista i dyrygent występuje od wielu lat na międzynarodowych festiwalach i koncertach w Europie, w północnej i południowej Ameryce, w Australii i Nowej Zelandii, a także w krajach Dalekiego Wschodu. Do kręgu jego zainteresowań należy także opera i operetka. Często występuje także jako towarzyszący pianista. Założyciel i dyrektor wiedeńskiej orkiestry Camerata Polonia (www.cameratapolonia.at).
 
W programie tego wieczoru zaprezentowano następujące utwory:
Wolfgang Amadeus Mozart - Porgi amor Cavatine der Gräfin aus der Oper „Le nozze die Figaro”
Giuseppe Verdi  - Questa e quella Arie des Herzogs von Mantua aus der  Oper „Rigoletto“
Erich Korngold - Glück, das mir verblieb Duett Paul/Marietta aus der Oper „Die Tote Stadt”
Giacomo Puccini - O mio babino caro Arie der Lauretta aus der  Oper „Gianni Schicchi“
Jules Massenet -  Pourquoi me reveiller Arie des Werther aus der Oper „Werther“
Arrigo Boito - L’altra notte Arie der Margherita aus der Oper „Mefistofele“
Charles Gounod - Salut! demeure chaste et pure Arie des Faust aus der Oper „Faust“
Giuseppe Verdi - Parigio cara Duett Alfredo/Violetta aus der Oper „La Traviata”
Antonin Dvorak - Lied an den Mond aus der Oper “Rusalka”
Peter I. Tschaikowsky - Wohin, wohin Arie des Lensky aus der Oper „Eugen Onegin“
Giacomo Puccini - O soave panciulla Duett Mimi/Rodolpho aus der Oper “La Boheme”
 
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.:
Prof. Ernst Fuchs (ur.13.02.1930 w Wiedniu) austriacki malarz, grafik i muzyk. Jest współtwórcą założonej w 1948 roku wiedeńskiej szkoły realizmu fantastycznego oraz założycielem galerii swojego imienia (www.ernstfuchs-gallery.com).
Dr. Adrian Hollaender – pisarz i prawnik, konsultant artystyczny agencji Hollaender-Calix, syn wieloletniego dyrektora Wiedeńskiej Opery, Iana Holendra.

EUR PLN CHARTS